Wednesday 9 October 2013

Nasza renesansowa perełka

A teraz o czymś zupełnie innym... Podczas mojego ostatniego wyjazdu wakacyjnego do Polski, odwiedziłam arystokratyczną rezydencję Potockich w Łańcucie. Chociaż to nie była moja pierwsza wizyta w tym miejscu, z pewnością jednak tym razem zrobiła na mnie największe wrażenie. Chyba  z wiekiem coraz bardziej docenia się ogromne znaczenie historii. I jakkolwiek nie brzmi to banalnie, tam właśnie uzmysłowiłam sobie, że nasza historia to coś więcej niż tylko stos zakurzonych książek w bibliotece. Rezydencja pałacowa w Łańcucie to obowiązkowy punkt wycieczek dla zwiedzających południowa-wschodnia część Polski. Zamek jest tak przepięknie zachowany, że niemal ma się uczucie, jakby czas stanął tu w miejscu.


Dla tych, którzy jeszcze tam nie byli, krotki wstęp.

Pałac Lubomirskich jest zdecydowanie jedną z najbardziej zachwycających rezydencji arystokratycznych, jakie możemy dziś podziwiać w Polsce. Z czego słynie? Miedzy innymi z rzadkiej i niezwykle interesującej kolekcji powozów konnych, pięknych ogrodów w stylu angielskim oraz luksusowych, szczęśliwie zachowanych wnętrz mieszkalnych znakomicie odzwierciedlających bogactwo epoki. Doskonałe wyczucie piękna oraz dbałość o każdy detal czuje się tu na każdym kroku.

Pierwotnie rezydencja miała charakter raczej obronny. Słynny w owym czasie architekt i budowniczy Giovanni Batista Falconi na polecenie Stanisława Lubomirskiego stworzył coś na kształt pałacu wewnątrz fortecy. Dopiero Izabela Lubomirska z Czartoryskich podjęła się przekształcenia tej surowej fortecy w przepiękny kompleks pałacowo-parkowy, który możemy dziś oglądać. To księżnej Lubomirskiej, posiadłość w Łańcucie zawdzięcza cały swój dzisiejszy splendor. To ona cały swój czas i pieniądze inwestowała w unowocześnianie wystroju wnętrz pałacu i liczne przebudowy zamku, po to by dorównywał on w każdym calu standardom innych wielkich europejskich dworów magnackich. I wierzcie lub nie, sprawiła się na medal!



Aż do drugiej wojny światowej rezydencja magnacka pozostawała jedną z najbardziej luksusowych rezydencji  w Europie kontynentalnej (magnaci mieli w pałacu nawet swój własny teatr, centralne ogrzewanie i sieć kanalizacji, co na ówczesne czasy było nie lada gratką). Na przestrzeni lat, pałac był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, jednak jego przeznaczenie zawsze pozostawało niezmienne - jako miejsce spotkań towarzyskich przedstawicieli słynnych rodów królewskich, arystokracji polskiej i zagranicznej oraz znanych dyplomatów. Potoccy, bardziej niż ktokolwiek inny, byli niestrudzeni w swych wysiłkach  na rzecz krzewienia kultury i promowania polskiej sztuki w każdej dziedzinie. Kontynuując zapoczątkowane przez Potockich tradycje, zamek po dziś dzień jest miejscem, gdzie bujnie kwitnie życie muzyczne i kulturalne. Odbywają się tu jedne z najbardziej prestiżowych wydarzeń : słynne muzykalia łańcuckie, konkursy i koncerty fortepianowe, koncerty orkiestr symfonicznych, wystawy sztuki i galerie fotografii.

Nie zamierzam pisać nic więcej.... Myślę, ze przysłowiową wisienkę na torcie powinniście zjeść sami! :) Mam nadzieję, że i tak nie muszę dodawać nic więcej - zdjęcia mówią same za siebie! Osobiście gorąco zachęcam do odwiedzenia Łańcuta; jestem przekonana, że się nie zawiedziecie.

PS. W cenie karnetu zwiedzamy pałac wraz z przepięknymi wnętrzami (niestety wewnątrz zamku robienie zdjęć jest zabronione), dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych, stary park w stylu angielskim, malownicze ogrody różane, oranżerię, storczykarnię, stajnie i wozownię. A wszystko za niecałe 38zł!


Praktyczne informacje:
  • Polecam wykupienie karnetu na zwiedzanie z przewodnikiem. To tylko dodatkowe 10zł, a ilość informacji i rzetelnie oddane tło historyczne - bezcenne!
  • Jako jedna z pierwszych instytucji, muzeum-zamek w Łańcucie przyłączył się do akcji "Muzeum za złotówkę" - szczegóły na stronie głównej muzeum. 
  • W wybranych okresach (w sezonie/poza sezonem) dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów mogą ulegać zmianie. Wszystkie szczegóły znajdziecie na tej stronie: http://www.zamek-lancut.pl/en/Visiting
  • aby rozpocząć wirtualne zwiedzanie kliknij tutaj http://www.zamek-lancut.pl/en/CastleToday/VirtualTour
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o muzeum zamkowym w Łańcucie:

No comments:

Post a Comment